همایش دومین سالگرد انتشار اؤجا

یادبود همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

ماهنامۀ «گیلانˇ اؤجٰا» با انتشار شمارۀ ۱۸ وارد سومین سال انتشار شد.

به مناسبت دومین سالگرد انتشار ماهنامهٔ گیلانˇ اؤجٰا همایشی در تاریخ ٢٧ اردیبهشت‌ماه و در سالن همایش ادارهٔ فرهنگ و ارشاد انزلی برگزار شد. همایش با نمایش کلیپی در مورد انتشار ماهنامه در گیلان آغاز شد. 


دریافت

سپس از یکی از اعضای شورای نویسندگان اؤجا ضمن خوشآمدگویی به مدعوین، بخش‌های مختلف برنامه را اعلام کرد. در بخش نخست با دعوت از مهمان‌هایی از اصناف مختلف، گفت‌وگویی حول محور کسب و کار و معیشت شکل گرفت. 

در این بخش سیروس فتحی، کارگر بخش تأسیسات و فعال حوزهٔ کارگری، به تعطیلی برخی از واحدهای صنعتی و عدم وجود یک تشکل مستقل کارگری که نماینده‌ و برخاسته از مطالبات کارگران باشد اشاره کرد.

در ادامه شادی تبریزی از صنف پرستاران، کمبود نیروی انسانی، تأخیر در پرداخت اضافه‌کار و کارانه، اضافه کاری‌ اجباری و فشار و حجم بالای کار را به‌عنوان مشکلات عمده‌ٔ پرستاران بیان کرد. 

همچنین حبیب رضاپور، معلم و عضو هیأت مدیرهٔ کانون صنفی فرهنگیان استان گیلان، به مخالفت کانون صنفی فرهنگیان با خصوصی‌سازی و طبقه‌بندی مدارس اشاره و عنوان کرد که بر اساس اصل سی‌ام قانون اساسی، آموزش رایگان برای همگان حق تمامی افراد است. او همچنین اصلاح محتوای کتب درسی را ضروری دانست. 

در ادامه یکی دیگر از اعضای شورای نویسندگان، ضمن معرفی خود از تجربه‌ٔ همکاری خود با اؤجا و اعتماد به همت و فکر جمعی گفت. پس از اجرای زندهٔ موسیقی توسط مهیار پویش، خواننده و نوازندهٔ جوان اهل انزلی، بخش دوم گفت‌وگوها آغاز شد. 

در این بخش صدیقه نظری کشاورز، به چند مشکل عمده‌ای که کشاورزان با آن مواجه‌اند اشاره کرد. یکی از این مشکلات عدم دسترسی به آب برای کشاورزی و استفاده از آب‌های زیرزمینی توسط کشاورزان است که خود در سال‌های بعدی مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. او مسألهٔ دیگر را بیمهٔ زمین کشاورزی و عدم بازگشت خسارات وارده به زمین و محصولات عنوان کرد. همچنین به بیان ایشان بیمهٔ زنان کشاورز در واقعیت هیچ کارکردی نداشته و کشاورزان خودشان تمامی هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. او همچنین تأکید کرد که قیمت برنج با میزان زحمت و هزینه‌ای که کشاورزان متحمل می‌شوند هم‌خوانی ندارد. واردات برنج خارجی از طرفی و پایین آمدن توان خرید مردم از طرف دیگر، باعث شده که بسیاری از کشاورزان نتوانند محصول خود را به قیمت واقعی و در زمان درست به فروش برسانند. او کیفیت پایین کود دولتی، افزایش حقوق کارگران کشاورز و عدم تناسب آن با میزان درآمد حاصله از زمین را از دیگر معضلات کشاورزان عنوان و در ادامه به عدم وجود تشکلی که پیگیر مطالبات کشاورزان باشد اشاره کرد.

بیژن زاهدی در مورد وضعیت پرورش ماهی، نداشتن بسته‌بندی مناسب ماهی و استفادهٔ مردم از ماهی‌های خارجی و وارداتی و همچنین ارائه ندادن تسهیلات مناسب به پرورش‌دهندگان ماهی را از مشکلات اساسی این صنف عنوان کرد. او همچنین به مشکلات عدیده‌ای که به دلیل کمبود آب با آن مواجه‌اند و در آینده نیز شدت می‌گیرد اشاره کرد.

ایران جمالی در رابطه با وضعیت زنان خانه‌دار به این نکته اشاره کرد که خانه‌داری به دلیل نداشتن حقوق و مزایا شغل محسوب نمی‌شود و دارای ارزش اجتماعی نیست، در حالی‌که برخلاف مشاغل دیگر، کاری تمام وقت و بدون بازنشستگی است. به همین دلایل این شغل نیازمند همکاری تمامی اعضای خانواده است. او همچنین مزیت‌های شغل خانه‌داری را اینگونه عنوان کرد که می‌توان با برنامه‌ریزی روزانه، در کنار کار خانگی به دیگر فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی نیز پرداخت. 

با پایان یافتن بخش دوم #همایش، عضوی دیگر از شورای نویسندگان اﺅجا در مورد مسائل و مشکلات زنان و ضرورت پرداختن به این مسائل اشاره کرد. در ادامه عزیز قاسم‌زاده، معلم هنر و سخنگوی کانون صنفی معلمان، پس از بیان سخنانی در مورد مطبوعات، کاری از محمد معتمدی را برای حضار اجرا کرد. 

در انتها یکی دیگر از اعضای شورای نویسندگان اﺅجا ضمن تشکر از مهمانان، در مورد ایدهٔ کار و تلاش جمعی در ماهنامه‌ی گیلانˇ اﺅجا و همینطور چگونگی همکاری با ماهنامه صحبت کرد. در ادامه همایش با پخش کلیپی در مورد مشاغل گوناگون در گیلان و پذیرایی از مهمانان پایان گرفت.

همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

عکس از خبرگزاری گیل پرس

همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

سالن ادارۀ ارشاد انزلی، همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

محل بازی و سرگرمی کودکان در همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

اجرای موسیقی از هنرمند جوان انزلی، مهیار شهریوریان در همایش دومین سال انتشار ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

عکسها از نیما میرزایی

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan