شمارۀ ۱۳ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

شمارۀ ۱۳ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

این شماره با سرمقاله‌ای با عنوان: "گامی برای درک حضور دیگری" به نقد و بررسی انواع گرایشات هویت‌طلب و قومتی پرداخته و ریشۀ پیدایش این گرایش را در تاریخ گیلان واکاوی و راهکاری برای امروز آن ارائه می‌کند، و مقاله‌ای به‌نام "با این همه پراکندگی و ناهمگنی، چطور می‌توان متحد شد؟" پیرامون پیچیدگی‌های مبارزه و برای رهایی در عصر حاضر و توصیف گونه‌های متأخر آن، آغاز می‌شود.

سپس ترجمۀ بخش نخست مقاله‌ای از فردریش انگلس به‌نام: "نظام مزدی" با موضوع مزد روزانۀ عادلانه برای کار روزانۀ عادلانه، آمده است. آموزش خواندن و نوشتن به رسم‌الخط جدید گیلکی، یادداشت "می شهر" با موضوع کودکان کار، ترجمۀ داستانی از لنگستن هیوز از مطالبی هستند می‌توانید به زبان گیلکی در سیزدهمین شمارۀ گیلانˇاؤجا بخوانید. 

مقالۀ "ادبیات چیست؟" و بخش سوم مقالۀ نگاهی انتقادی به وضعیت شعر گیلکی به‌نام: "آتش، آتش" را نیز همراه با ترجمۀ فارسی اشعاری از استفان مالارمه و پل الوار هم از دیگر مطالب ادبی این شماره است.

مصاحبه با معصومه جعفری، مدیرعامل شرکت تعاونی روستائی زنان تلاش در لشت نشا به‌نام "تلاش ما بدون حمایت کارساز نیست" و مقاله‌ای با مضمون چیستی و اهداف طرح کارورزی به‌نام: "مقابله با بیکاری با چوب حراج به نیروی کار؟" نیز از مطالب شمارۀ ۱۳ ماهنامۀ گیلانˇاؤجاست.

"آوار آفت زیتون بر سر مردم رودبار" یادداشتی است که به برسی مسألۀ مذکور و نقش آن در زیست مردم شهرستان رودبار پرداخته است. "خانه‌های بهداشت و زنان" نیز مقاله‌ای انتقادی‌ست در ارتباط با نقش خانه‌های بهداشت روستائی در گیلان. که پس از این‌ها یادداشت‌هایی پیرامون "ایمنی در محیط کار" و... نیز به همراه اخبار و گزارش‌های کارگری را می‌توانید بخوانید. و در انتها مطلب "مفاهیم تاکتیکی در شطرنج" و کارتونی از جواد تکجو پایان بخش مطالب این شماره‌اند.

سیزدهمین شمارۀ ماهنامۀ اجتماعی، فرهنگی گیلانˇاؤجا، تیرماه ۱۳۹۶، در ۳۲ صفحه، سیاه و سفید، به قیمت ۲۰۰۰ (دو هزار) تومان، منتشر شده است.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan