شمارۀ ۱۹ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

شمارۀ ۱۹ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

شمارۀ نوزده ماهنامۀ گیلانˇ اؤجا، تیر ماه ۱۳۹۷ با تمرکز بر مسائل محیط زیست استان گیلان منتشر شد.

"خبر بد: گیلان آب ندارد؛ خبر بدتر: اما این بی آبی برای بعضی‌ها نان دارد" نخستین مقالۀ این شماره است که به بحرانی شدن تولید و انباشت زباله در گیلان پرداخته و با بررسی آسیب‌ها، ریشۀ این پدیده را آشکار می‌کند و با  توجه به اهمیت حفاظت از تالابها در پی بحران خشکسالی، نسبت به نابودی تالابهای گیلان به دلیل سوء برداشتها از منابع طبیعی هشدار می‌دهد. و از آنجا که ادعاهای مبنی بر راه‌اندازی زیرساخت به دلیل فساد و نبود میلی برای حل مشکلات مردم به جایی نمی‌رسد، در پی چاره‌جوئی برای آن پیشنهاد دارد رویکرد و خطاب فعالان محیط زیست و مردم درگیر با این موضوع از حاکمان و بالایی‌ها به سوی ابتکار عمل و قدرت خودشان تغییر کند.

گزارشی دربارۀ ویلاهای شناور تالاب استیل آستارا با عنوان "تبانی سرمایه‌داران با مدیران، تهدید جدید تالاب‌های گیلان" دیگر مطلب شمارۀ نوزدهم اؤجا دربارۀ مسائل مبتلابه محیط زیست استان گیلان است که گزارش مختصری از روند ساخت ویلاهای شناور در تالابها، دلایل و اعتراض فعالین محیط زیست آستارا را به خواننده می‌دهد.

"صورت وضعیت" شامل اخبار، گزارش و نگاهی به وضع زندگی زحمتکشان و کارگران در گیلان، به همراه رخدادهای آسیب‌رسان به محیط زیست و زندگی مردم، بخش دیگر این شمارۀ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجا است.

"گردشگری خصوصی در اراضی عمومی" عنوان یادداشت دیگری‌ست که به نقد شکل و شیوۀ کنونی توسعۀ گردشگری در استان‌های شمالی که به محیط زیست آسیب می‌رساند، پرداخته است.

"از تاریخ بیاموزیم" یادداشتی برگرفته از سایت سندیکای فلزکار و مکانیک، دیگر مطلب قابل توجه گیلانˇ اؤجای نوزدهم است و در پی آن گزارشی از وضعیت زنان کارگر در گیلان با عنوان "نقطهٔ تلاقی ستم جنسیتی و طبقاتی" آمده، که حاصل پژوهش میدانی جمعی از زنان علاقمند به حوزهٔ اشتغال زنان است.

نقد و بررسی مختصری از قراردادهای شهرداری رشت و خواسته‌های کارگران پیمانی آن را نیز در یادداشتی با عنوان "پیمانکار حجیم، کارگران نحیف" می‌توانید بخوانید.

بخش پایانی مقالۀ پیرامون نظام مزدی، با عنوان "اتحادیه‌های کارگری" نیز در این شمارۀ گیلانˇ اؤجا منتشر شده است و در پی آن نقدی با عنوان "خصلت رهایی بخش طبقۀ کارگر" به مقالۀ «با اینهمه پراکندگی و ناهمگنی چطور می‌توان متحد شد؟» که پیشتر در اؤجا منتشر شده بود، آمده است. نقدی بر نمایش آقای رئیس جمهور با عنوان "تئاتر علیه فرودستان" و نقد دیگری دربارۀ جعل تاریخی چهره و مقام دکتر حشمت جنگلی در ویدئوی منتشر شده از مسعود بهنود نیز در این شمارۀ گیلانˇ اؤجا خواندنی‌ست.

یادداشتی در معرفی نوعی آفت درختان جنگلی با عنوان "ابریشم باف ناجور" و یادداشت گیلکی "می شهر" به همراه گزارش و ... از دیگر مطالب منتشر شده در شمارۀ نوزده ماهنامۀ گیلانˇ اؤجا است.

شمارۀ ۱۹ ماهنامه گیلانˇ اؤجا، تیر ماه ۱۳۹۷، در ۲۴ صفحه، سیاه و سفید به قیمت ۲۰۰۰ (دو هزار) تومان هم‌اکنون در دسترس علاقمندان قرار دارد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan