شمارۀ ۲۲ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

شمارۀ 22 ماهنامۀ گبلان اؤجا

شمارۀ ۲۲ اؤجٰا، آبان و آذر ۱۳۹۷، منتشر شد.

نخستین یادداشت این شماره با عنوان «دیگر بس است» به مسألۀ تحریم می‌پردازد و با طرح این پرسش که ربط تحریم به طبقۀ کارگر ایران چیست؟ به چاره جویی بر واکنشی که مردم و زحمتکشان می‌توانند برابر تأثیرات تحریم‌ها بدارند، پرداخته و با جدا کردن ذینفعان تحریم در داخل و مسببان آن در خارج از کشور، سعی بر تشریح مسأله و بیان تعاریف موجود دارد. و همچنین راهکارهایی بر اساس توانمند سازی جامعه، با ایجاد تشکل‌های مستقل و خودگردان ارائه می‌دهد.

بخش گزارشی- خبری «صورت وضعیت» نیز در این شماره به بیان مصائب و مشکلات زحمتکشان جامعه پرداخته و مسائل محیط زیست، مدیریت منابع، کارگران و معلمان، زنان و... را در بازۀ زمانی مهر و آبان ۹۷ در گیلان، دربرمی‌گیرد.

پروندۀ مختصری از تحصن معلمان در گیلان ، در شمارۀ ۲۲ گیلانˇ اؤجٰا منتشر شد که شامل دو مطلب است. نخست طرح پرسشهایی با رئیس و سخنگوی کانون صنفی معلمان گیلان، پیرامون تحصن صنفی معلمان در استان و سپس با یکی از معلمان که به این تحصن پیوسته بود، گفتوگویی انجام شده است. همچنین یادداشتی با عنوان «اثر مخرب رقابت بر دانش‌آموزان در مدارس» نیز در همین زمینه منتشر شده است.

پس از آن یادداشتی دربارۀ تجربۀ سازماندهی «دیپلمه‌های بیکار» در گیلان آمده و گزارشی از نمایش فیلم «خانۀ پدری» در بندر انزلی.

«پرسش از جواب‌های حاضر آماده» نیز عنوان یادداشت دیگری‌ست که سعی دارد با بیانی متفاوت پاسخ‌های متداول به مسائل پیش پا افتاده‌ای که از پیش برایش جواب آماده داریم را مجدداً به چالش بکشد. پس از این یادداشت، مطلبی با عنوان «کارد کشیدن و قسمت نکردن» آمده که به نقد برخوردهای قضائی اخیر با فعالان مدنی می‌پردازد. 

«چوب حراج بر تاریخ» عنوان یادداشت دیگری‌ست در نقد تور گردشگری موسوم به هدفمند که اینبار با تبلیغات وسیعی سفر به سیاهکل به بهانۀ طرح ریشۀ حماسۀ سیاهکل را هدف کسب درآمد خود کرده است. همچنین از طرف جمعی از فعالان« ان جی او حامیان حق کودکی بامداد  در رشت نیز یادداشتی با عنوان «آموزش، حق جامانده از کودکان» به مناسبت ۲۹ آبان، روز کودک برای انتشار در این شمارۀ اؤجٰا نوشته شده شده است. معرفی کتاب، بخش نخست سلسله یادداشت‌هایی با عنوان «شورا چیست؟» که مقدمۀ آن در شمارۀ پیش منتشر شده بود، و یادداشت گیلکی «می‌شهر» را هم در شمارۀ ۲۲ این مجله می‌توانید بخوانید.

در بخش ترجمه دو مطلب، یکی «شوراهای کارگران در کارخانه‌های ایران» که یادداشتی خواندنی از کریس گودی، استاد جامعه شناسی است که خود از نزدیک شاهد روند کار شوراهای کارخانه‌ها در آغاز انقلاب بوده، به همراه گفت‌گویی با جان بلامی فاستر با عنوان «مرگ دموکراسی اجتماعی در عصر انحصار جهانی –سرمایۀ مالی» چاپ شده است.

پشت جلد این شماره نیز پوستر نمایشگاه عکس خیابانی «زحمتکشان» است که توسط عکاسان همکار ماهنامۀ اؤجٰا در آذر ماه ۹۷ در شنبه بازار انزلی برگزار می‌شود.

بیست و دومین شمارۀ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا در ۲۴ صفحه، به قیمت سه هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.


مراکز پخش

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan