شمارۀ ۲۵ ماهنامۀ گیلانˇ اؤجٰا

شماره 25 ماهنامه گیلان اوجا

ماهنامۀ گیلان اؤجٰا با انتشار بیست و پنجمین شماره، چهار ساله می‌شود. و به همین مناسبت دوره‌ای جدید در قالبی متفاوت از نظر قطع و تعداد صفحات آغاز کرده که از این شماره با نام دفتر نخست، سال چهارم عرضه می‌شود. 

شمارۀ ۲۵ ماهنامۀ گیلان اؤجٰا با توضیح وضعیت جدید انتشار آغاز می‌شود که در آن به مطالب و اولویت‌های این شماره نیز اشاره شده است. سپس یاداشتی از رزا لوگزامبورگ با عنوان «بزرگداشت روز اول مه، چگونه آغاز شد؟» منتشر شده است و در ادامه «فریاد از این بیداد» را دربارۀ اینکه کارگران و مزدبگیران سال ۹۷ را چگونه گذراندند و در سال ۹۸ چه در پیش است، می‌توانید بخوانید. سپس «دستمزدها و شرایط جنگی» آمده که به بررسی روند تعیین مزد و نقد آن پرداخته است. 

گزارش خسارت سیل در گلستان با عنوان «عطای الهی یا بلای طبیعی» به همراه یاداشت یکی از همکاران نشریه که از ساری‌ دربارۀ «مشاهداتی از سیل شرق مازنداران» فرستاده، مطالبی هستند که به بررسی وضعیت معیشت و زندگی مردم سیلزدۀ استان‌های مازندران و گلستان اختصاص دارد.

پروندۀ فعالیت‌های صنفی معلمان که به مناسبت روز ملی معلم در شمارۀ ۲۵ اؤجا تدارک دیده شده، با بخش دوم «گزارش یک اعتصاب» که به گفت‌وگو با معلمان زن دربارۀ تحصن‌های صنفی سال گذشتۀ معلمان اختصاص دارد، آغاز می‌شود. پس از آن یاداشتی با عنوان «روز معلم و مطالبات معلمان» و دیدگاه‌های چندتن از فعالین صنفی و صاحب‌نظران دربارۀ دلایل اعتراض معلمان ایران را می‌توانید بخوانید. 

«آشپزخانه جنگی» چطور ارتش امریکا شیوۀ تغذیۀ شما را شکل می‌دهد؛ عنوان بخش اول ترجمۀ کتابی به همین نام است که زین پس به شکل پاورقی در اؤجا منتشر خواهد شد. 

بخش سوم سلسله یادداشت‌هایی با عنوان «شورا چیست؟» هم در شمارۀ ۲۵ ماهنامۀ گیلان اؤجٰا منتشر شده است که به شکل‌گیری و فعالیت‌های انجمن‌های گیلان در مشروطه و پس از آن اشاره دارد. در ادامه نیز می‌توانید یادداشت «آدمیت و ایران» دربارۀ اهمیت تاریخ و نقش مورخان ملی در انتقال تجربیات تاریخی به نسل‌ها را بخوانید. 

چند بند از مجموعه شعر «کلو لند» اثر تازه و منتشر نشدۀ سیدعلی صالحی نیز که تجربۀ متفاوتی از این شاعر ارزنده است، در این شمارۀ اؤجا منتشر شده است. پس از آن، یادداشتی از یک جوان هنرمند مجسمه‌ساز که «رنجنامۀ سهراب احمدی» نام گرفته، دربارۀ مصائب کار و زندگی او آمده که پایان بخش مطالب این شماره است؛ که خود با معرفی و انتشار اثری از هنرمند پیشکسوت دیگر بندرانزلی، پرویز حبیب‌پور آغاز شده بود. 

شمارۀ ۲۵ ماهنامۀ گیلان اؤجٰا، اردیبشهت ۱۳۹۸،در ۲۸ صفحه، به قیمت ۵۰۰۰ تومان، در دسترس علاقه‌مندان است.

 

مراکز پخش   | شمارۀ حساب برای حمایت و کمک مالی

 

فایل PDF این شماره را می‌توانید اینجا بخوانید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Designed By Erfan Powered by Bayan